Visitors hit counter, stats, email report, location on a map, SEO for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

Alle anmeldelser - klik herunder

Søg bog eller forfatter

Skal jeg udstoppes PDF Udskriv Email

 

 

 

Birgit Erup
Skal jeg udstoppes
152 sider
Sohn

Hvis man ønsker lidt medicin til eller recept på at tage livet fra oven, så skal man læse denne godbid, denne herligt befriende bog fra Birgit Erup, som gennem en menneskealder har forsynet os med sit syn på livet fra single-bøger, over børnemåder og nu til en ironisering over de udfordringer, man møder, når man kommer lidt op i årene. Som f.eks. den at veninden kom til at sende SINE sms´er til sønnens fastnet med et lille familiedrama til følge. . . .
Vi kommer godt og grundigt omkring en fjern fortid med hoftehollere, Daells Varehus, tiden før den digitale sutteklud, hvorfor mændene altid lader kvinderne bestemme, omkring penisforklængere, nederlaget til 5-årige børn ved en pc, om det absurde i vejrudsigter og mange, mange andre daglidags holdninger, udfordringer og emner.
Ikke så meget psykologi her, ikke så megen graven i hvorfor det nu gik, som det gik med det liv, mere en konstatering af, at livet kan være til at grine af, hvis man har sans for humor. Og det gør Birgit Erup, hvad hun kan, for at fortælle os, at vi gerne må have sammen med en enorm klat overbærenhed overfor den skæbne, der nu engang er blevet os tildelt.
At møde søde mænd som ignorerer den værktøjskasse der bliver stillet foran dem gør Birgit grin med. Lige lovlig udspekuleret kan man invende. Var det en del af dealen, da hun invíterede dem, spørger nærværende, mandllige anmelder. Nå, men Birgit Erup er fænomenal til at male billeder på folks nethinde. Bl.a. også billeder af politikere, der i diverse snuptag inddeler folk herhjemme i et a- og et b-hold, om forældre der lader børn sidde på magten derhjemme, om hvordan et urenset ansigt kan bruges til at bortskræmme hunde, der skider på ens græsplæne og ikke mindst - om hvordan man som 70-årig har de ambitioner tilbage at forkæle sig selv -, nu når det alligevel er for sent at bestige Mount Evererst og Gerorge Clooney, vinde vild med dans eller blive statsminister.
En dejlig og befriende bog, der får kluklatteren frem-